JAK W POLSCE WYGLĄDA RYNEK UŻYWANYCH MARKOWYCH TOREBEK?

Sprzedaż torebek używanych rozwija się bardzo szybko ? zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy. Niegdyś osoby nabywające używaną odzież, galanterię i dodatki były zaliczane do klientów „drugiej kategorii”, mniej zamożnych, oszczędzających, których nie stać na kupno nowych rzeczy. Obecnie rynek secondhandów wygląda zupełnie inaczej, przyciąga mniej i bardziej zamożnych klientów. Powstała nawet nowa grupa klientów, która poszukuje rzeczy używanych, ale wyselekcjonowanych i z wyższej półki. Oni często szukają wyłącznie markowych torebek i ubrań.

Kupowanie luksusowych rzeczy z drugiej ręki ma bardzo długie tradycje

Warto pamiętać, że sprzedaż luksusowej odzieży używanej nie jest nowym zjawiskiem. Już ok. XVI wieku doceniano wartość starych i cennych rzeczy, np. włoskich sukien czy jedwabnych japońskich kimon. Były to dobra luksusowe i często traktowane jako środki wymiany, alternatywę dla pieniądza, a także inwestycję. Jednak ok. XVIII wieku używana odzież zaczęła tracić na wartości i postrzegano ją głównie jako produkty dla ubogich. Handel używanymi rzeczami kwitł w wielu miastach, ale klientami byli mniej zamożni ludzie, np. robotnicy.

Nowy trend ? markowe torebki z drugiej ręki synonimem kreatywności i zaradności

Na początku XX wieku zaczęto wracać do tradycji nabywania produktów używanych, które postrzegano jako mające duszę i wyjątkowość. W latach 90. szczególnie pożądana była odzież zagraniczna, która na rynku polskim stanowiła ekwiwalent produktów luksusowych. Potem zaczęły się pojawiać sklepy z odzieżą używaną, ale podobnie jak kilkaset lat temu postrzegano je jako miejsca dla ubogich, dlatego wiele osób miało opory do kupowania tam czegokolwiek. Noszenie używanych ubrań i dodatków było powodem do wstydu i nawet jeśli ktoś to robił, najczęściej ukrywał.

Dziś sytuacja wygląda inaczej, gdyż diametralnie zmienił się sposób, w jaki patrzymy na rzeczy używane. Stały się one poniekąd modne, a kupowanie w secondhandach jest nawet powodem do dumy, świadczy o zaradności i kreatywności. Obserwuje się coraz większe zainteresowanie odzieżą i galanterią używaną, co stanowi alternatywę dla zakupów w sklepach sieciowych. Klienci doceniają rzeczy ?z drugiej ręki? za wysoką jakość, niższe ceny i wyjątkowość. Coraz częściej poszukują też markowych produktów, jednak to nie jest takie łatwe. Używane markowe torebki odznaczają się prestiżem, dlatego określa się je retro lub vintage.

Na szczególną uwagę zasługują miejsca z produktami luksusowymi, gdzie można kupić wyselekcjonowane ubrania, buty i torebki, najczęściej tylko renomowanych marek. Takie sklepy pojawiają się w najlepszych dzielnicach miast, tuż obok tych markowych i prestiżowych. Nie przypominają znanych nam z przeszłości ciemnych ?ciucholandów?, a bardziej eleganckie butiki, których wnętrza są starannie zaprojektowanie, gdzie towar jest ładnie wyeksponowany, a sprzedawcy przestrzegają najwyższych standardów obsługi klienta.

Gdzie najczęściej kupuje się używane torebki luksusowe?

Najwięcej klientów przyznaje, że markowe torebki kupuje w secondhandach. Z reguły są to jednak znane, ale mniej luksusowe marki. Znalezienie ot, tak, w stercie ubrań, oryginalnej torebki Prada, Chanel czy LV graniczy z cudem. Szybciej znajdzie się torebkę H&M, Next lub innej znanej sieciówki.

Z uwagi na to, że poszukiwanie luksusowych torebek w sklepach z używaną odzieżą nie jest proste, spora część świadomych klientów rozgląda się za sklepami vintage lub kupuje przez internet na różnego typu aukcjach. Ale można się rozczarować, ponieważ łatwo natknąć się na podróbki.

Istnieją również wypożyczalnie markowych torebek. Korzystają z nich klientki, które np. na co dzień nie noszą produktów luksusowych, ale chcą mieć specjalny dodatek na wyjątkowy wieczór, przyjęcie czy uroczystą galę. Zawsze to jakaś alternatywa, szczególnie gdy wiadomo, że torebkę wykorzysta się tylko raz.

Klienci chcący mieć na własność torebki renomowanych projektantów, poszukują również wyspecjalizowanych dostawców. Najczęściej można ich znaleźć przez internet. Jednym z takich sklepów, w którym znajdziesz wyłącznie używane luksusowe torebki, jest właśnie Edrimo.