LEGENDARNE TOREBKI ZNANYCH PROJEKTANTÓW

Zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu, kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i wciąż są najbardziej pożądanymi torebkami na świecie. Poznaj torebki wszech czasów, o których marzą wszystkie kobiety kochające modę.

Najsławniejsza torebka na świecie ? Chanel 2.55

Lista znanych torebek Chanel jest długa. Ale na największą uwagę zasługuje Chanel 2.55, która powstała w 1955 roku. Była to pierwsza torebka od Gabrielle Chanel z paskiem na ramię, która zapewniała większą wygodę niż torebki noszone w ręku. Podobno za sprawą tego paska nie obyło się bez charakterystycznego dla projektantki skandalu. Wyobraźmy sobie, że w tamtym czasach torebka na ramię była postrzegana jako przedmiot awangardowy, czy wręcz buntowniczy.

Chanel torebka 2.55 czarna skórzana łańcuszek

Chanel od początku swojej działalności podkreślała, że chce uczynić życie kobiet łatwiejszym, a modę wygodniejszą. Kobiety szybko pokochały pomysł na łatwiejszy sposób noszenia torebki.

Przez kolejne lata dom mody Chanel wypuszczał kolekcje torebek nawiązujących do kultowego oryginału z lat 50. Nawet Karl Lagerfeld wykonał remix torebki, którą nazwał Chanel Classic lub 11.12

Do dziś mała pikowana ?chanelka? z łańcuszkiem jest uważana za jedną z najbardziej kultowych i ponadczasowych torebek. Po 60 latach ma tyle samo uroku i klasy. Ceny oryginalnych torebek Chanel 2.55 zaczynają się od 2000 Euro.

Kultowe torebki Louis Vuitton

Speedy i Noé

Historia torebki Speedy sięga początków XX wieku. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli LV, który został zaprojektowany jako dodatek podróżny dla kobiet. Pierwotnie miał to być mały kuferek zamykany na kłódkę, który można mieć zawsze przy sobie. Z czasem stał się po prostu zwykłą torebką, do tego uwielbianą przez kobiety.

louis vuitton torebka speedy 30 kuferek monogram lv

Prosty, elegancki i pakowny kuferek w pierwszej wersji miał 30 cm długości. Dużą rolę w wypromowania modelu Speedy miała aktorka Audrey Hepburn, która często ja nosiła i nawet poprosiła projektanta o uszycie dla niej mniejszej wersji. Tak powstało Speedy 25. Audrey była znana z doskonałego gustu i zamiłowania do klasycznych dodatków najwyższej jakości. W latach 50. i 60. była ikoną stylu i jedna z najchętniej fotografowanych gwiazd. To między innymi dzięki aktorce Speedy do dziś jest jedną z najbardziej pożądanych i najczęściej podrabianych torebek na świecie. Torebka dostępna jest w kilku rozmiarach: 25, 30, 35 i 40.

Ciekawą historię ma również jedna z najstarszych torebek w historii LV, czyli Noé. Podobno producent szampana zażyczył sobie, by Louis zaprojektował torebkę, która pomieści 5 butelek najlepszego Champaign. Torebka Noé do dziś jest w sprzedaży i kojarzona jest raczej z luźnym, sportowym stylem. Przypomina worek, który można swobodnie zawiesić na ramieniu. Dostępne są dwa rozmiary Noé i Petit Noé.

Historyczne torebki Hermes

Posiadanie torebki Hermes jest równoznaczne z posiadaniem kawałka historii. Każdy model ma nie tylko ogromną wartość materialną, ale również artystyczną i rzemieślniczą. Największą karierę wśród torebek Hermesa zrobiły dwa modele.

Kelly Bag

Jedną z najbardziej pożądanych torebek na świecie (obok Chanel 2.55) jest Hermes Kelly Bag. Początkowo torba zaprojektowana przez Roberta Dumasa nosiła niezbyt wyrafinowaną nazwę ?sac a courroie pour dames?, czyli ?torba z paskiem dla pani?. Kiedy zauważono, że z torebką bardzo często pokazuje się aktorka Grace Kelly, zmieniono jej nazwę na Kelly Bag. Obecnie kosztuje ok. 7500 $, a i tak jest na liście ?must have? wielu kobiet na świecie.

Jane Birkin

Kolejną legendarną torebką Hermes jest Jane Birkin, którą jak sama nazwa wskazuje nazwano na cześć brytyjskiej aktorki i piosenkarki. Birkin została zaprojektowana w 1984 roku przez Jeana Louisa Dumasa jako nowa wersja torby jeździeckiej Haut ? Courroies. Projektant przyznał, że Jane Birkin była dla niego inspiracją dla tego kultowego dziś modelu.

Birkin jest dostępna w wersji podróżnej oraz czterech różnych rozmiarach ? 25 cm, 30 cm, 35 cm i 40 cm. W każdym sezonie Hermes wprowadza różne wersje kolorystyczne torebki. I choć torebka Birkin kosztuje ok. 13000 $, lista zainteresowanych jest tak długa, że by ją kupić, trzeba czekać nawet 2 lata. Nie zraża to potencjalnych klientek.

Najbardziej znane torby Gucciego

Walizki z płótna Gucciego

Jeśli mówimy o Guccim, to do historii przeszły nie tylko torebki, ale również materiały, z których były produkowane. Gdy podczas II wojny światowej włoski rząd utrudniał produkcję ubrań i dodatków, Guccio Gucci zaczął testować alternatywne materiały, takie jak konopie i bawełna. Tak powstało kultowe już płótno GG Supreme, które w latach 30. XX wieku doskonale sprawdzało się do produkcji walizek. Wzorzysta bawełniana tkanina w odcieniach brązu stała się hitem i do dziś króluje w najpopularniejszych torbach Gucci, w tym klasycznym Bostonie.

Gucci Bamboo

Nie zapominajmy o kultowej bambusowej torebce Gucci, która swój debiut miała w 1947 roku. Torebka powstała w czasach, gdy wciąż brakowało materiałów, dlatego rzemieślniczy Gucciego wpadli na pomysł, by do produkcji uchwytów torebek wykorzystywać trzcinę bambusową. Oryginalna torebka z bambusa szybko odniosła sukces i była promowana m.in. przez Ingrid Bergman, Elizabeth Taylor, a później księżną Dianę. Obecnie jej cena wynosi od ok. 1000 Euro.

Gucci Jackie

W 1961 roku Jackie Kennedy zaczęła się pokazywać z prostą, niewielką i uniwersalną torebką Gucci. Ze względu na to, że pierwsza dama odegrała znaczącą rolę w historii projektanta, po latach torebkę zaczęto nazywać Gucci Jackie. W 2009 roku Frida Giannini wprowadziła model pod tytułem New Jackie.

Gucci Soho Disco

Soho Disco to jedna z najbardziej klasycznych i rozpoznawalnych torebek Gucciego. Duże logo, cienki pasek do przewieszenia i skórzana zawieszka czynią z niej prawdziwy klejnot wśród torebek. Model jest tak wyprofilowany, by mógł wygodnie opierać się o biodro. Soho Disco to modowy pewniak, uniwersalny i ponadczasowy model świetnie łączy się z codziennymi stylizacjami, jak i eleganckimi sukienkami. Dostępne są różne wersje kolorystyczne. Obecnie cena torebki wynosi ok. 1300 Euro i w przeciwieństwie do innych kultowych torebek, jest stosunkowo łatwo dostępna.

torebka gucci soho disco

Kultowe torebki to nie tylko synonim luksusu, klasy i obycia z modą. Te najsławniejsze torebki na świecie stają się coraz trudniej dostępne, a ich ceny z roku na rosną, co czyni z nich prawdziwą inwestycję.