JAK THOMAS BURBERRY STWORZYŁ JEDNĄ Z NAJWIĘKSZYCH BRYTYJSKICH MAREK?

Na wielu torebkach Burberry znajdziemy logo marki, a pod nim napis „Burberry Established 1856”. Tak jest to data założenia marki przez Thomasa Burberry, która w tym roku obchodzi swoje 163 urodziny.

Kim był Thomas Burberry?

kim był thomas burberry

Thomas Burberry urodził się 27 August 1835 roku w Brockham Green. Przez kilka lat był uczył się od lokalnych krawców, aż w wieku 21 lat otworzył swój pierwszy sklep z odzieżą w Basingstoke. Thomas uważał, że ubrania powinny być tak szyte, by ochraniać ludzi przed trudną brytyjską pogodą.

Ważnym osiągnięciem Thomasa Burberry było wynalezienie gabardyny- oddychający, lekki, ale i wodoodporny materiał, z którego później zaczęły powstawać słynne płaszcze tej marki.

Pierwszy sklep w Londynie

W 1891 roku na ulicy Haymarket powstał pierwszy londyński sklep Burberry. Dwa lata później słynny norweski zoolog i podróżnik dr. Fridtjof Nansen zabrał gabardynę ze sobą w podróż na biegun północny. To wydarzenie potwierdziło niezawodność nowej tkaniny Thomasa Burberry, w najcięższych warunkach pogodowych i sprawiło, że jej popularność wzrosła. W ślady doktora Nansena poszedł Major F.G. Jackson, który również zabrał gabardynę w podróż do najzimniejszego miejsca na świecie.

Logo Konnego Rycerza

burberry logo krata haymarket check

Marka postanawia zorganizować otwarty konkurs, aby zaprojektować nowe logo Burberry. Tak właśnie w 1901 roku powstało nowe logo marki, które przedstawiało konnego rycerza z flagą, na której umieszczono łacińskie słowo „prorsum” czyli naprzód. Później logo zostało wkomponowane we wzór kraty Burberry, a nowo-powstały materiał nazwano Haymarket Check.

Ekspansja marki

W 1908 roku Burberry otwiera pierwszy sklep w Paryżu. Po tym wydarzeniu lista osób zabierających płaszcze Burberry w dalekie podróże zaczęła rosnąć. Edward Maitland miał na sobie płaszcz Burberry, gdy ustanowił rekord najszybszego międzynarodowego lotu balonem, Claude Grahame-White odbył najszybszy lot samolotem między Londynem a Manchesterem, również nosząc gabardynę. W 1911 roku Roald Amundsen i jego zespół zostali pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do bieguna południowego. Oni również byli wyposażeni w kurtki, a nawet namioty z gabardyny Thomasa Burberry.

Pierwszy płaszcz Burberry

płaszcz burberry

Pierwsze beżowe płaszcze, które teraz są marzeniem nie jednej osoby powstały w 1914 roku. Stworzony został podczas I Wojny Światowej na potrzeby armii, której ubiorem zajęła się marka Burberry. Każdy detal i kunszt wykonania sprawił, że trencze sprawdziły się w najcięższych warunkach.

Pierwsza Karata Burberry

W latach 20 powstała pierwszy wzór kraty Burberry, teraz nazywanej Vintage Check i opatentowanej. Wzór najpierw został umieszczony na podszewkach beżowych trenczy. Później zaczął pojawiać się na wielu innych produktach tej marki takich jak torebki, szaliki, a nawet parasolki. Podczas II Wojny Światowej Burberry wciąż był głównym dostawcą ubioru Wojska w tym dywizjonu kobiet. Mimo poświęcania dużych nakładów na rzecz produkcji mundurów, Burberry nie zaprzestał tworzenia ubrań dla ludności cywilnej.

Z Burberry’s Do Burberry

Przez lata Marka Thomasa Burberry rozwijała się i otrzymywała kolejne wyróżnienia jak na przykład stworzenie ubioru damskiego zespołu sportowców jadących na olimpiadę w 1964 roku. W 1999 roku marka zmienia swoją nazwę. Nie wiele osób wie, że do tej pory ta brytyjska marka nosiła nazwę Burberry’s nie Burberry. Poprzednią nazwę wciąż można znaleźć na oryginalnych vintage ubraniach i torebkach tej marki. W 2001 roku projektant Christopher Bailey zostaję dyrektorem kreatywnym marki. Jego głównym zadaniem jest umieszczenie Burberry na mapie zaraz obok najbardziej ekskluzywnych światowych marek. Nie wątpliwie mu się to udało po tym, gdy usunął kratę Burberry z 90% produktów i dodał projektom więcej brytyjskiego stylu.

W tej chwili Burberry jest marką znaną na całym świecie ze swoich beżowych płaszczy przeciwdeszczowych i kraty. Jeśli ty też kochasz tą prostą, ale i elegancką kratę, możesz obejrzeć naszą kolekcję torebek tej marki tutaj